Gromnik Kuropatnik - strona oficjalna

Strona klubowa
Herb

Poczta

lksgromnikkuropatnik@gmail.com

Kalendarium

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

26

04-2024

piątek

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 119, wczoraj: 177
ogółem: 2 455 344

statystyki szczegółowe

Logowanie

Ostatnie spotkanie

Błękitni Siedlce Gromnik Kuropatnik
Błękitni Siedlce 3:1 Gromnik Kuropatnik
2018-04-15, 14:00:00
     

Historia

Historia LKS „Gromnik Kuropatnik

 

Za początek istnienia klubu przyjmuje się czas zaraz po zakończeniu II wojny światowej. W 1945 r. ziemie Dolnego Śląska zaczęli zajmować przesiedleńcy z ziem zabranych przez ZSRR, czyli tak zwani repatrianci. Mieszkańcy, aby pobudzić życie rekreacyjne i kulturowe miejscowości wyszli z ideą, aby powstała drużyna piłkarska.  W naszym herbie widnieje rok 1945, gdyż właśnie wtedy narodziła się idea, która zapoczątkowała proces powstania klubu, toteż należy przyjąć, że Gromnik Kuropatnik powstał właśnie w 1945 r. Nazwa "Gromnik" pochodzi od najwyższego szczytu Wzgórz Strzelińskich (Gromnik liczy 393 metry nad poziomem morza), jednak funkcjonuje ona dopiero od końcówki lat 80. Wcześniej operowano sformułowaniem LZS Kuropatnik.

Początkowo zainteresowani futbolem w Kuropatniku spotykali się raczej na rekreacyjnym graniu. Nie było boiska, ani zrzeszonej ligi piłkarskiej. Wszystkie mecze miały charakter towarzyski, a najwięcej spotkań rozgrywaliśmy z Jegłową, bo mieliśmy do tej miejscowości najmniejszą odległość do pokonania. W 1946 r. zaczęły powstawać w Strzelinie i okolicach Ludowe Zespoły Sportowe. Pierwszym prezesem w 1946 r. został Kazimierz Suchecki i ową funkcję sprawował 22 lata. W skład pierwszego zarządu wchodzili: Kazimierz Misiewicz, Bronisław Misiewicz, Władysław Misiewicz, Henryk Grześkowiak, Eugeniusz Statkiewicz, Mieczysław Statkiewicz, Karol Leszczyński, Zenon Stanik, Michał Legan, Krzysztof Szczepański i Zbigniew Janda. Przełomowym okresem w historii klubu były lata .60 minionego stulecia. Zaczęto poważnie myśleć o boisku. W miejscu obecnego obiektu znajdowały się wówczas dwa sporej wielkości leje po bombach. Przedsięwzięcie było o tyle trudne do realizacji, gdyż w tamtych czasu nie dysponowano takim sprzętem mechanicznym jak choćby dziś i cały ciężar niezbędnych robót spoczywał na ludzkich barkach. Żeby wypełnić ten teren, miejscowi chłopi zwozili furmankami gruz z okolicznej Jegłowej i powstawała w ten sposób nawierzchnia kamienista, tzw. "klepisko". Gdy zaczęto rozgrywać na niej pierwsze mecze, nic nie mogło oddać słów radości mieszkańców, kiedyś mogli w końcu zagrać na własnym boisku. Nie przejmowano się wówczas tym, że teren w ogóle nie spełniał standardów gry w piłkę nożną. Liczyła się satysfakcja z wykonanej tytanicznej pracy.

Po kilku latach w końcu pojawiła się nawierzchnia trawiasta i można było myśleć o zgłoszeniu zespołu do rozgrywek ligowych. W latach 60. została zarejestrowana pierwsza drużyna. Występowała ona w rozgrywkach Wojewódzkiej C Klasy. W 1968 r. nastąpiła przerwa w działalności klubu do 1972 r. kiedy drugim w historii prezesem został Kazimierz Piotrowicz. Sprawował on funkcję do 2004 r. . W skład ówczesnego zarządu wchodzili: Władysław Gdula, Kazimierz Suchecki, Józef Kordysz, Władysław Misiewicz, Stanisław Ciurys, Antoni Ciesłowski, Franciszek Malinowki, Franciszek Ziółkowski i Jan Wajda.  W tym okresie nastąpiła znaczna poprawa infrastruktury obiektu sportowego. Siana była trawa, formowany został wał wzdłuż linii bocznej boiska i sprowadzono dwa baraki, które służyły przetrzymywaniu sprzętu sportowego, a w późniejszym okresie sprawowały funkcję szatni. W latach 70. nastąpił awans zespołu do Klasy B, lecz po kliku sezonach ponownie spadliśmy do Klasy C. Dopiero lata 80. zapewniły ugruntowanie naszej pozycji w Klasie B, a od roku 2000 już poważnie myśleliśmy o Klasie A. Przez cały czas funkcjonowania klubu, opieraliśmy głównie na zawodnikach miejscowych, co jest naszym atutem po dziś dzień. Więzi zapoczątkowane w 1945 r. procentują również obecnie, co wpłynęło się na wytworzenie atmosfery solidarności i wzajemnej współpracy.

W 2004 r. prezesem klubu został Robert Malinowski. Rok 2009 to przełom w długoletniej historii, bo wówczas wywalczyliśmy historyczny awans do A Klasy, lecz niestety po sezonie gry spadliśmy. Borykaliśmy się również z problemami infrastrukturalnymi. Wskutek zalania boiska wodą i uszkodzenia drenażu, musieliśmy swoje mecze domowe rozgrywać poza Kuropatnikiem, a stan ten trwał aż 4 lata (2009-2013). W 2011 r. do użytku została oddana profesjonalna szatnia. 

W sierpniu 2012 roku podpisaliśmy umowę o współpracę z klubem FC Pęcz. Nowy twór nosił wówczas nazwę FC Kuropatnik i swoje domowe mecze rozgrywał na płycie głównej stadionu miejskiego w Strzelinie. Później okazało się, że owa współpraca to istny ,,strzał w dziesiątkę". W lidze przegraliśmy zaledwie jeden mecz i z 65 punktami na koncie pewnie wygraliśmy rozgrywki. Tym samym po raz drugi w historii awansowaliśmy do A Klasy. Lokalne media uznały trenera Roberta Malinowskiego za najlepszego fachowca w powiecie. Również juniorzy starsi osiągnęli spory sukces, gdyż swoją ligę zakończyli na 3. miejscu. Prace nad płytą boiska zostały zakończone i zespół po 4 latach przerwy wrócił grać do Kuropatnika.

Sezon 2013/2014 rozpoczęliśmy kampanię w A Kl. Gr. IV strefie wrocławskiej. Po 4. kolejce Robert Malinowski przestał pełnić obowiązki trenera i prezesa. Nowym szkoleniowcem Gromnika został Krzysztof Garczarek, a prezesem Marek Rychlica. Po rundzie jesiennej zajmowaliśmy przedostanie (13.) miejsce w tabeli z 9 punktami na koncie i mieliśmy sporą stratę do bezpiecznej strefy. Zimowy okres przygotowawczy został bardzo dobrze przepracowany i wiosną kibice na boisku zobaczyli zupełnie inną drużynę. Odnieśliśmy historyczne zwycięstwo na szczeblu A Klasowym, pokonując 6:0 Ślężę Sobótka. O utrzymanie walczyliśmy do ostatniej kolejki, gdzie pokonaliśmy 5:1 KS Żórawinę. Na koniec zdobyliśmy 28 punktów co dało nam 11. miejsce w tabeli. Nasz klub został nie raz doceniony przez lokalne media, między innymi przez serwis dolpilka.pl. Klub FC Pęcz postanowił rozwiązać umowę o współpracę. Frekwencje na domowych meczach Gromnika oscylowały wokół 200 osób, co było fenomenem w skali całej ligi.

Ligowa kampania 2014/2015 była dla nas najlepszym sezonem w dotychczasowej historii A Klasowych występów Gromnika. Zgromadziliśmy 35 punktów, co dało nam 7 miejsce w tabeli. 20 czerwca 2015 r. na stadionie sportowym w Kuropatniku obchodziliśmy 70-lecie. Wydarzenie to stało na wysokim poziomie pod kątem organizacyjnym.

Klub jest marką rozpoznawalną w powiecie. Posiada profesjonalnie prowadzoną stronę internetową, gdzie każdego dnia korzysta z niej nawet kilkaset użytkowników.

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Reklama

Dla kibica

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Wyniki

Ostatnia kolejka 16
BKS Borów 0:3 KP Ludów Śląski
Korona Pęcz Szczawin 3:3 Szaluna Zębice
Błękitni Siedlce 3:1 Gromnik Kuropatnik
Rapid Domaniów 1:4 Polonia Jaszowice
Foto Higiena Błyskawica Gać II 2:5 Olimpia Podgaj
Galakticos Solna 0:3 Nefryt Jordanów
WKS Wierzbice 4:2 LKS Brożec

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 17
WKS Wierzbice - BKS Borów
LKS Brożec - Galakticos Solna
Nefryt Jordanów - Foto Higiena Błyskawica Gać II
Olimpia Podgaj - Rapid Domaniów
Polonia Jaszowice - Błękitni Siedlce
Gromnik Kuropatnik - Korona Pęcz Szczawin
Szaluna Zębice - KP Ludów Śląski

Losowa galeria

Gromnik II Kuropatnik - Orzeł Marszowice 11 08 2013
Ładowanie...

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Wyszukiwarka

Statystyki drużyny